O lobbistech

pondělí 15. únor 2010 19:14

Mám občas sžíravou touhu rozčilovat se nad lobbisty, zvlášť, když je vidím při promenádě v kožichu. Snad je to odpor k mužům v podobných kreacích, snad je to vlastní malost, patlající se v nepodstatných detailech, snad je to neuróza způsobená vytrvalými, dlouhodobými a bolestnými podněty ze stran naší politiky. Sama nevím. Na druhou stranu, pokud se zamyslím a vymažu z paměti strašlivý chlupatý přízrak, mířící na pólo, nechápu, co proti lobbistům mám. Při srovnání s politiky musí zvítězit ve všech bodech.

Lobbista si například nemůže dovolit být, s prominutím, úplný blbec. Hloupý lobbista by patrně nijak neprospěl svým záměrům a minul se cílem. Musí mít znalosti minimálně z oboru, za který lobuje, musí mít i jistou sociální inteligenci a snad i velkou míru mazanosti, kterou ovšem na naše poslance využívat ani nemusí. Stačí mazanost předstírat.

To takový průměrný poslanec nemusí předstírat dokonce ani inteligenci. Natož mazanost nebo znalosti. Intelekt je mu mnohdy spíš na obtíž. Mazanost našich parlamentních patricijů končí u záměny hlasovacích tlačítek. Lobbista by jistě zvládl být poslancem, ale těžko si představit opak.

Lobbista musí poměrně svižně pracovat ve prospěch své věci. Bez nadsázky se dá tvrdit, že je to člověk pilný. Pilný poslanec je poměrně komický protimluv a poslanec svižně pracující je natolik absurdní představou, že ji pro jistotu nebudu rozvíjet.

Lobbista musí rozumět tomu, co prosazuje. Alespoň natolik, aby neslabikoval delší slova typu restrukturalizace. Totéž slovo jsem slyšela říkat jednoho nejmenovaného poslance. Po deseti, dvaceti marných pokusech už se dokonce smál i on, aby si v sále plném smíchy štkajících lidí nepřipadal tak osaměle.

Pokud jede takový lobbista na dovolenou, většinou při ní pracuje ještě intenzivněji, protože zpitomělý poslanec s piňacoladou v ruce, rozechvělou blondýnou na klíně a hlavou pokrytou šprýmovným kloboučkem z listů banánovníku kývne na cokoli. Opačnou situaci netřeba rozvíjet, už jen pro ten skromný fakt, že poslanci nepracují ani mimo dovolenou. Ostatně po vánocích nám dokázali, že práce není všechno.

Lobbista si na sebe dokáže vydělat sám. Z jakých peněz si svůj výdělek bere, to je věc jiná. Nicméně jeho schopnost sehnat peníze se také podstatně liší od schopnosti peníze rozházet, tak vlastní našim politikům.

Když tedy shrnu základní aspekty obou výše zmíněných typů, byla bych pro nahrazení poslanců lobbisty.  Lobbisté by si na sebe vydělali, byla by jich potřeba zhruba třetina a sem tam nějakého pána kožichů bychom nějak přežili.

Své zamyšlení nad lobbisty samozřejmě nemyslím vážně. Skoro. Snad…

 

Milada Střítezská

Poslední články autora

Milada Střítezská

Milada Střítezská

zde nehodlám psát ani biografie čínských herců ani recenze na čínské filmy, ani anotace ke knihám, ani kapitoly z dějin umění...

Narozená v Praze, vychovaná na Hollarce, ovlivněná knihami, zamilovaná do Eca, Borgese,Paviće, Frosta, Carpentiera a Karáska, udivená ze světa, člověka, historie, kultury a mnohdy i vlastní rodiny, pořád věřící, že je důvod k optimismu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky