O oblevě

pátek 19. únor 2010 09:12

Tak tu máme konec týdne a únor se kloní zvolna k březnu. Při čtení zpráv mě jímá děs a ruka se nad myší nekontrolovatelně klepotá. Buď je to začátek předčasného Parkinsona, nebo je to nefalšovaná hrůza z událostí psaných a snad dokonce i žitých.

Snad je to oblevou. Mrazy polevily a někteří politici našli kamarády, ochotné jim dát nezištně pár miliónů. Začínám dumat o tom, že moji přátelé asi nebudou tak dobří. Po dotazu, zda by mi také nepřispěli se ani jeden netvářil pozitivně. Plzeňský kraj našel dokonce 600 miliónů, o kterých nevěděl. Prohledala jsem kapsy a našla dvacku. Ještě jakousi ošmatlanou a ulepenou. Ani na jízdenku to nestačí. V pražské zoo uhynul samec varana. V cele se pokusil uhynout svědek proti Krejčířovi a poslanci utíkají na Antarktidu, kde počítají ptactvo. Zírají na nebe a jako modlitbu tiše pronášejí: „Racek, kachna, husa, racek, kachna…“ A prostý člověk ví, ž všechno teprve přijde, že všechno bude gradovat a že přijdou větší kapky, protože po oblevě se plíživě začnou trousit do ulic měst volby, provázené monstrózními hlavami na billboardech, hrajícími si dětmi, hodnými strýčky s bonbónky po kapsách, šťastnými psíky, kteří získali vzdělání zdarma a širokými úsměvy. Nastane čas pro člověka, občana, voliče, poplatníka, pracujícího. Masa se na pár okamžiků stane seskupením individualit. Alespoň formálně nám politici přiznají osobitost, aby ji hned po volbách opět popřeli a nahradili ji slovy manipulovaná masa, skupina živlů, lid a snad i horda…

Ovšem v nesouvislém dumání o smutných okolnostech našeho žití nacházím i velmi úlevný, nebo oblevný tón.

Před časem chovala se ke mně jedna úřednice tak strašně, že mi bylo do pláče, což běžně dokáže jen málokdo. Sedla jsem a napsala stížnost. Poprvé v životě jsem psala něco takového a přátelé mi taktně sdělili, že metafory a výňatky z Kafky, stejně jako záplava synonym a symbolů se do úřední stížnosti používat nemá. Nemohu posoudit, jsem úřední analfabet a ze složenek, formulářů a kolonek obecně mám hrůzu, vcelku se dá říct, že i posvátnou. Stížnost jsem odeslala i s tím Kafkou a několika metaforami a zapomněla na ni.

A ejhle! Přišlo mi psaní v krásné obálce, ukrývající dopis psaný na ušlechtilém papíru, začínající slovy „Vážená paní“ a podepsané naší starostkou. Hezké psaní o tom, že má stížnost byla vzatá na zřetel, že o mé existenci paní starostka ví, že ji mrzí, jak se zacházelo s občanem naší městské části a že dotyčná paní není ve skutečnosti zlá, jen se asi ten den neudržela. Pěkný dopis, formálně uhlazený a uklidňující, se všemi těmi úředními maličkostmi jako je záhlaví a zápatí a pokutové území a pěkný, volný prostor pro úhledný podpis.

Mám z toho psaní radost, protože nemuselo vůbec přijít a protože se na můj rozbor kafkovských absurdit naší radnice mohla starostka s přehledem vykváknout. Neudělala to a musím jí poděkovat, protože to bylo nečekané. Skoro mě teď mrzí, že jsem odmítla přinést našeho kojence na vítání občánků…

S pocitem, že nejsem masa, lid a horda, ale člověk, volič a individualita se bude příští týden žít mnohem lépe. Musím si té euforie užít, než o mně zase nějaký politik pronese, že jsem „dav organizovaný stranou XY“ nebo „skupina živlů podplacená stranou Q“ nebo dokonce „nespokojený hlouček“.

Milada Střítezská

Poslední články autora

Milada Střítezská

Milada Střítezská

zde nehodlám psát ani biografie čínských herců ani recenze na čínské filmy, ani anotace ke knihám, ani kapitoly z dějin umění...

Narozená v Praze, vychovaná na Hollarce, ovlivněná knihami, zamilovaná do Eca, Borgese,Paviće, Frosta, Carpentiera a Karáska, udivená ze světa, člověka, historie, kultury a mnohdy i vlastní rodiny, pořád věřící, že je důvod k optimismu.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky